Укр
Рус Укр

Облицювальна керамічна цегла і керамічні плитки

  Вибір матеріалу для облицювання фасаду - найбільш довготривалий процесс у забудовників, архітекторів і який породжує багато сумнівів у правильності прийняття того чи іншого рішення. І якщо глянути на сучасну кольорову фактурну гаму облицювальних цеглин, представлених в нашому офісі-виставці, які пропонують сучасні виробники – а це більше десятків тисяч фактур і кольорів – то цілком закономірними є питання з вибором керамічної фасадної цегли. Проведемо систематизацію деяких знань і технічних даних керамічної цегли, щоб позбутись «міфів» і рекламної інформації у цьому питанні. 
 
Всі цегли поділяються на рядову і облицювальну, незалежно від розмірів, вигляду, кольору, фактури. Границя між ними – кількість циклів замороження/розмороження, які вони витримують без помітного руйнування (вода при замерзанні збільшується в об'ємі і ця особливість води є причиною основних руйнувань в природі).
 
 Зображення цегли Agora Grafietzwart
Цегла Agora Grafietzwart 
 
Якщо мокра цегла витримує більше 25 циклів замороження/розмороження – її місце серед облицювальної. Якщо менше 25 циклів – вона придатна для рядового мурування, незалежно від її зовнішнього вигляду. Серед облицювальної цегли найбільш привабливою є клінкерна цегла, водопоглинання якої ≤ 6%. Це її основний показник, супутні показники – міцність на тиск не менше 360кг/см2  і досить висока густина ≈ 2000кг/м3. Є серед клінкерної цегли і свої рекордсмени – міцність на тиск ≈ 1500кг/м2  і водопоглинання ≈ 1%.
 
Але є серед облицювальної цегли і дость незвичайна цегла, водопоглинання якої в межах 8-18%, міцність на тиск більше 120кг/м2, кількість циклів замороження/розмороження більше 100. Здавалося б, що маючи таке високе водопоглинання (8-18%), вона повинна руйнуватись при циклічних замороженнях/розмороженнях. В Північній Європі будинки, облицьовані такою цеглою, стоять більше 100 років і ознак руйнування немає (витримує більше 100 циклів). В останні роки ця цегла ручної роботи почала витісняти з європейського ринку клінкерну, тому що цегла ручної формовки (насправді ця «ручна формовка» вже досить механізована) має тисячі забарвлень, фактур і розмірів, що робить фасади будинків оригінальними з неповторною гамою кольорів і напівтонів. Це розмаїття неповторних кольорів значно виграє у порівнянні з клінкерною цеглою, яка має обмежене коло кольорів і виглядає дещо скромно. А причиною такої великої кількості витриманих цеглою «ручної формовки» циклів замороження/розмороження (>100 циклів) і відповідно стійкості проти руйнувань є відсутність пресового формування, при якому капіляри в цеглі є вузькими і орієнтованими. При «ручній формовці» в формах капіляри широкі і хаотично орієнтовані, так що льодові пробки не мають можливості руйнувати «стінку» цегли. Всі інші технологічні процеси формовки цегли клінкерної і «ручної формовки» в основному подібні: помол глини, розтирання, формовка, сушка і відпал при температурах >950ºС. При високих температурах відпалу >1000ºС формується черепок, який при подальшій експлуатації в земних умовах (при t < 100ºС) непідвласний часу, ультрафіолетовому опроміненню, екологічно чистий, одним словом, дійсно природній матеріал- з глини. Всі інші «ерзац» облицювальні цегли, які не мали такої високої температури обробки (як керамічні, глиняні) не мають такої довговічності і міцності, їх можна рекомендувати для облицювання підсобних приміщень, огороджень, де не завжди є потреба в матеріалі преміум-класу.
 
Далі розглянемо детальніше одне явище, яке дуже дошкуляє забудовникам – поява висолів на фасадах і як їх уникнути.