Укр
Рус Укр

Пресована або екструдована плитка

Інвестор при прийнятті рішення про покупку керамічної плитки на фасад стикається з питанням: яку плитку обрати? Дилема полягає в тому, віддати перевагу одним лише естетичним аспектам або врахувати також і технічні. На ринку існує два основних типи керамічної плитки: екструдована та пресована. Вони розрізняються як за способом виробництва, так і за функціями, які мають безпосередній вплив на вартість та ефективність використання. Деякі з них мають, наприклад, менші допуски, інші більшу стійкість до несприятливих погодних умов. Надаючи цю інформацію, ми сподіваємося, що інвестор на їх основі буде мати можливість приймати обґрунтовані рішення, враховуючи не тільки власні вподобання та очікування, але і технічні аспекти для того, щоб насолодитися кінцевим результатом у вигляді красивих і міцних фасадів протягом багатьох років. Керамічна плитка може бути отримана з використанням двох технологій:

  1. Технологія екструдування. Це традиційна технологія використовується у виробництві клінкеру, цегли та кругляка. Планшети виготовлені з пластичних мас з вмістом вологи від 15%. Частину глини видавлюють з преса під величезним тиском, а потім розрізують на окремі продукти.
  2. Суха технологія пресування. Клей у вигляді порошкової суміші з вмістом води 4-5% заповнюють в прес-форму, а потім пресують під високим тиском. Ця технологія аналогічна той, що використовується у виробництві керамограніта, цементно-піщаної плитки.

Ці два різних режими виробництва дозволяють отримувати продукцію, яка поєднується тільки за назвою — керамічна плитка. Однак вони мають різну внутрішню структуру, фізико-хімічні властивості, і таким чином, стійкість та довговічність. Вони відрізняються за характеристиками, які визначають міцність зв'язку з плитковим клеєм та інших зв'язків, особливо з водою. Дуже відрізняється і їх естетика.

Міцність з'єднання з підкладкою

Головна монтажна плитка (сухопресована) притискається сухою скляною і гладкою поверхнею без будь-яких відкритих мікропор. Клей не має можливості проникати глибоко в структуру пластини. Це, безумовно, обмежує можливості зв'язку з клейовим розчином і міцного з'єднання важко досягти. Особливо, коли плитки використовуються на відкритому повітрі: не тільки в мороз взимку, але і влітку — сонце і великі добові коливання температури можуть привести до відділення плитки від підкладки (несучої стіни).

 

Зображення поверхні пресованої плитки в збільшенні

Поверхня пресованої плитки в збільшенні

 

У разі екструдованної плитки вони мають пористу і шорстку структуру, яка забезпечує більшу контактну поверхню адгезивного будівельного розчину. Клей легко і глибоко проникає в мікропори відкритої системи, що призводить до особливої міцності приклеєною плитки.

 

Зображення поверхні екструдованої плитки в збільшенні

Поверхня екструдованої плитки в збільшенні

Водопоглинання, морозостійкість

Сухі пресовані плитки мають низьке водопоглинання, тому може здатися, що вони більш стійкі та міцні. Реальність зовсім інша. Варто розглянути внутрішню структуру з двох матеріалів, що мають безпосередній вплив на продуктивність і зручність використання плити. У технології виробництва сухого стисненого тіла плитки зі структурою стислих хаотичних матеріальних частинок, між якими мікропори закриті при дуже тонких капілярних каналах. Це призводить до низької абсорбції води, а також вкрай повільного витікання води. Передбачається, що вода не потрапила всередину таких продуктів. Однак це припущення є чисто теоретичним. Вода, що залишилася в плитці, через закриту структуру та ущільнення матеріалу не може бути виведена і це призведе до розширення при замерзанні на морозі. Отже, це може призвести до пошкодження плитки. Додаткові ризики виведення вологи з приклеєної плитки. Плити сухого пресування не мають можливості виводити воду за межі підкладки. Вода частково входить в плитку і залишившись під нею, може послабити зв'язок з підкладкою чи каркасом.

 

Зображення структури і поведінки води в пресованій плитці

Структура і поведінка води в пресованій плитці

Структура і поведінка води в екструдованній плитці

Внутрішня структура плитки, отримана за технологією екструдування, зовсім інша. Під час виробничого процесу екструдування мікроструктура не пошкоджена і зберігає природний, однорідний характер. Мережа взаємопов'язаних капілярних каналів робить можливим швидко виводити назовні вологу, вони мають меншу поглинаючу здатність, ніж плитки напівсухого пресування, але вода легко надходить назад в навколишнє середовище. Мікропориста структура робить матеріал стійким до заморожування води, що залишилася в плитці. Крім того, через її структуру, плитка, виготовлена за технологією екструзії, легко позбавляється від води між плиткою і шаром клею, що запобігає можливість її накопичення в зоні плитки. Таким чином, екструдовані плитки мають більш високе зчеплення з основою і відповідно менш імовірний відрив плитки від основи. Поглинання води через внутрішню структуру менше, плитка більш довговічна та більш стійка до екстремальних погодних умов.

 

Зображення труктури і поведінки води в екструдованій плитці

Структура і поведінка води в екструдованій плитці

Естетика

Як вже згадувалося естетика плиток пресованих і екструдованих зовсім інша. Звичайно, немає можливості сказати, яка з них краще, тому що обидві групи знаходять своїх прихильників і супротивників. Для деяких гладка поверхня пресованих плиток має пластиковий штучний вигляд, для інших — поверхня занадто «сувора». Пресовані продукти зроблені у формах, тому структура моделі повторювана, їх поверхня добре відтворювана. Вони характеризуються більшою точністю, ніж екструдовані вироби, мають менші допуски і колір. Поверхня дуже гладка, часто покрита ангобом, отже, стверджувати, що вони є штучними, пластиковими можна з деякою натяжкою і тільки розмір нагадує цеглу. Пресовані пластини завтовшки 6-7 мм і, отже, фугою (заповнювачем швів) заповнюється невеликий простір між плиткою і основою, що зменшує водонепроникність стіни. Структура таких з'єднань в пресованих плитках є гладкою та не схожа на шви, використовувані в цегляному фасаді.

 

При приклеюванні пресованих плиток, плитка не повинна бути сильно притиснута, щоб створити успішну імітації цегляної кладки. Тонкий розчин також менш міцний і, в результаті вітру через підсос повітря, може тріснути і розсипатися.

 

Екструдовані плитки виготовлені так само, як і клінкерні цеглини, з тієї ж сировини і за тією ж технологією. Отже поверхня виглядає аналогічно поверхні традиційних продуктів з клінкеру. Вони не такі гладкі, як пресовані плитки, вони також мають більш високу морозостійкість. Вони настільки досконалі, що після облицювання фасаду ніхто не може сказати, був він облицьований плиткою або цеглою. Діапазон продукції, виробленої в технології екструдування — це багатство природних кольорів і поверхневих структур, як у клінкерної цегли. Часто виробники пропонують ті ж або аналогічні кольори плитки і цегли, необхідні для завершення супутніх елементів, таких як фасади, димоходи, паркани і ландшафтний дизайн. У зв'язку з тим, що екструдовані плитки виготовляються товщиною 9-16 мм, затірки вони можуть використовувати ті ж, що і для закладення швів для цегли, отже, їх розмір частинок і структур ідентичні поверхні розчинів для кам'яної кладки.

 

Ми сподіваємося, що на основі наведеної вище інформації, інвестор розглядаючи технічні та естетичні аспекти, зможе прийняти обґрунтовані рішення і мати облицьовані стіни з безпроблемною експлуатацією.